17
September
2009

Härliga septemberdagar…7


Deprecated: preg_replace() [function.preg-replace]: The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /var/www/jaktlabrador.net/public_html/wordpress/wp-includes/functions-formatting.php on line 76

Gillar verkligen den klara och lite kyliga höstluften. Den är skön att dra ned i lungorna :)
Apropå det så är det nu snart 9 månader sedan jag slutade röka *stolt*

I måndags var Sofia med Grim och Inger med Douglas här och tränade. Vi körde långa linjetag till minnesområde, markeringar som blev längre och längre och som vi till slut skickade på från andra sidan diket och hopp över fårstängsel (separat). Fantastiskt duktiga var de alla tre. Stadge och fotgåendeträning blir det ju en hel del också. Efteråt fick vi avnjuta Ingers goda orientaliska linssoppa som hon haft med sig *mums*. Gången innan hade Sofia gjort en supergod blomkålssoppa så nästa gång är det min tur. Lutar åt en finsk korvsoppa ;)

Tisdagen tillbringade Peter och Cobber på andjakt i underbart väder. När de kom hem gick vi en sväng ner till sjön och hundarna fick bada och simma lite bäst de ville.
IMG_2236.JPG          IMG_2261.JPG
På väg ner till sjön.          Cobber spanar!

IMG_2263.JPG
Cobber och Benny ute och “finsimmar” lite.

IMG_2270.JPG
och Eizor undrar nog vart dom tar vägen…

Det har även hänt lite mindre roliga saker och det är att efter den 1/10 har jag inte längre kvar mitt jobb som support tekniker. Verksamheten som ska konsolideras till andra orter (lååångt härifrån) finns således inte kvar för de som inte väljer att flytta. Vi ska givetvis vara tillgängliga för andra konsultuppdrag men mitt suveräna läge att kunna jobba hemifrån 3 dagar i veckan lär ju inte vara kvar om jag får ett nytt uppdrag  :cry:

Vi hade ju så småningom tänkt att försöka försörja oss en liten del på gården med bland annat kursverksamhet men allt är ju långt ifrån klart för det. Att kunna erbjuda bra boende känns ju som en viktig del och vi hade tänkt fixa toalett och pentry i magasinet, bygga gästhundboxar i lilla stallet, fixa en teorilokal i ladan, bygga sovutrymme i magasinet etc etc och detta är ju inte gjort på en kafferast direkt ;)
Vi får väl se vad vi får till och om vi lyckas få hit bra instruktörer.
HÃ¥ll tummarna!

På lördag bär det av på andjakt igen och i slutet av september går Peter och Cobber KKL. Vi får hoppas Cobber sköter sig lika bra *peppar peppar* som han hitills gjort på jakterna.